s
s

NANOGEMİ MÜHENDİSLİK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a

Bilgi: INT-NAM 2014 (International Symposium of Naval Architecture and Maritime) için hazırlayıp sunumunu yaptığımız "Türkiye Gemi İnşa Sanayi ve Açık Deniz Enerji Sektörü Stratejik Yaklaşım" bildirimiz Facebook-Nanogemi sayfamızda ve Academia.edu sitesinde yayınlanacaktır.

NANOGEMİ MÜHENDİSLİK

Türkiye'de ilk kez mühendisliği Nanogemi tarafından yapılan 30x14m boyutlarında bir modüler jackup duba Türk Loydu onayı alarak klaslı imal edildi. Tüm mühendislik tasarım ve projelendirmesi Türkiye'de, imalatı Azerbaycan'da tamamlanan jackup, 120 ton kaldırma gücündeki vinci (liebherr) ile ciddi projelerde iş yapma olanağı sağlar. Toplamda üzerinde 300 tonluk yük taşıma gücüyle kıyı veya açık denizde yürüttüğünüz her türlü işin üstesinden rahatlıkla gelecektir. Ayrıca denizlerde 20 metreye kadar su derinliğinde duba yüksekliğini ihtiyaca göre ayarlayabilirsiniz. Bu şirketinize inanılmaz ekonomik kazanç sağlayacak bir sistemdir. Yüksek yeteneklerle donatılmış bu jackup duba hızınızı ve kapasitenizi iki kat artıracaktır.

Jackup Duba kendi çelik ağırlığı ile birlikte 600 tondur. Türk Loydu tarafından klaslanmıştır. Nanogemi Mühendislik'te ileri yapısal analiz teknikleriyle ortaya çıkardığımız ve klas onayı almış bu tasarımımızdan haklı olarak gurur duymaktayız.

Jackup Duba'lar literatürde hareketli açık deniz üniteleri olarak geçerler. Bu üniteler hem istenilen yere taşınabilirler hem de taşıdıkları yerde bir asansör gibi duba kısmı deniz derinliğine göre alçaltılıp yükseltilebilirler. Denizaltı sondaj çalışmalarından tutun da açık deniz rüzgar türbinleri ve onların kule ayaklarının deniz dibine mesnetlenmesi, deniz üstü köprü yollardan, su altına inşa edilen turizm amaçlı restoran otellere kadar bir çok pahalı kıyı ve açık deniz projelerinde müthiş kazanç sağlarlar.

HİZMETLER:

Nanogemi, gemi inşa ve açık deniz yapıları mühendisleri esas olmak üzere makina ve yapı mühendisleriyle de işbirliği halinde çalışır. Gemi inşa sektörünün önemli ve zor sahalarından olan ileri mühendislik bilgi ve becerisi gerektiren açık deniz yapıları ve kıyı yapılarında kullanılan araçların tasarım ve dayanım analizlerini yapar, gerektiğinde danışmanlık hizmeti verir. Gemi ve yat tasarımlarının yanısıra, jackup dubalar, çimento santrali tesis edilmiş mavnalar, ağır vinç dubaları, ağır yük kreynleri, yüzer havuz kreynleri, gemi elleçleme kreynleri ve diğer gemi yardımcı makinalarının tasarımı ve hesaplamaları işlerimizin bir kısmını oluşturur.

Bu sahada çalışan diğer imalatçı firmalara mühendislik tasarım desteği verir. Bilgisayardan (3D) üç boyutlu gelişmiş tasarım ve analiz programları kullanarak yürüttüğümüz bu tip projeleri yaptırmak için müşterilerimiz dünyanın neresinde olursa olsun internet aracılığıyla hizmetlerimizden yararlanırlar.

Çoğu zaman müşterilerimizin amaçlarını, ürün büyüklüğü veya arzu edilen kapasiteyi söylemeleri projenin başlaması için yeterlidir. Gerisini biz tasarlar ve geliştiririz: Bize düşen ileri tasarım ve hesap analizleri ve tasarımın ortaya çıkarılması proje sahibiyle görüşmeyi gerektirmez. Hizmet alıcı ile kuracağımız ilişkinin %5'i yüzyüze (çoğu zaman sözleşme içindir), %20 telefonla (iş için gerekli acil süreçler), %75'i internet üzerinden (iç yazışmalar, gönderiler) yürür. Bu sahada yapılan projelerin %90'ı denizcilik klaslama kuruluşları olan loydlar tarafından klaslanmak zorundadır ve loyd kurallarına uyularak tasarlanırlar. Bu sayede hem hizmet alıcılar hem onların müşterileri yaptırdıkları ürünün güvenlik, dayanıklılık, iş kapasitesi açısından içi rahattır.

 • Her türden açık deniz yüzer yapıların sonlu elamanlar yöntemiyle (FEA) mukavemet hesapları ve optimizasyonlarını
 • Otomotive sanayi, hava taşıtları ve tarım araçlarının hereketli hareketsiz mekanik aksamlarının sonlu elemanlar yapısal analizleri (lineer/nonlineer ve statik/dinamik FEM)
 • Standart gemi mühendislik resim ve hesaplarının yanısıra;
 • Gemi, yat ve başkaca yüzer araçların veya tekne çekek ve imalat yerleri projelendirme, mühendislik, tasarım, danışmanlık hizmetleri
 • Gemi ve açık deniz yapılarının tasarım, projelendirme, temini ve satınalınmasında danışmanlık hizmeti
 • Gemi güverte makineleri, kreynleri, gemi savunma sistemleri ve zırhlı yapıların analizleri boyutlandırması
 • Ayrıca klaslama ve standart kuruluşlarının isteklerinin karşılanması ve belgelendirilmesini yürütülür

 

ÜLKEMİZDE VE YURTDIŞINDA YAPTIĞIMIZ DİĞER İŞLER

 • Moduler Duba Yük Taşıma Platformu Boy: 32m En: 15m Yükseklik: 1.80m (FEA, tasarım), Birleşik Arab Emirlikleri
 • Jack-up Duba Boy: 30m En: 14m Ayaklar: 28m (FEA, tasarım), Hazar Denizi-Azerbaycan
 • Jack-up Platform Boy: 33m En: 19m Ayaklar: 28m (FEA, tasarım), Dubai
 • Jack-up Platform Boy: 12m En: 8m Ayaklar: 18m (FEA, tasarım), Dubai
 • Güverte Kreynleri En eski (1630) Almanya tersanesi Sietas-NMF in ürettiği çok sayıda ağır yük kreynleri: 700t, 360t, 120t, çalışma mesafesi 14-35m; normal yük kreynleri: 60t, 45t, 30t, 25t çalışma mesafesi 16-35m; hidrolik ve halatlı tip olmak üzere boyutlandırıldı, optimizasyon ve gerilme analizleri yapıldı ve GL, BV, LR, Rina tarafından klaslandı. Bunların yanısıra bir çok kurtarma botu kreynleri ve kreyn altı binası(foundation) yapısal gerilme analizleri ve titreşim modları yapıldı, klaslama süreci yönetildi (FEA, sayısal simülasyon, tasarım, yapılandırma ve klaslama takibi), Sietas NMF-Hamburg -Almanya
 • Yeni Tip Çapa ve Irgat sistemi (White rose of drachs) 65m mega lüks yat, dünyanın en büyük 100 yatından biri Kusch Yacht-Flensburg-Almanya
 • Konteyner Gemisi Orta paralel gövde meshing ve yapısal gerilme analizi 119m (mukavemet, meshing, FEA), Bremerhaven-Almanya
 • Römorkör 33m üç adet 3000 hp (tasarım, hidrostatik), Hamburg-Almanya
 • Lobster yat tek kamaralı kompozit Boy: 10.5m (tasarım, konstrüksüyon), Ortaca
 • Lobster yat tek kamaralı ahşap Boy: 13 m (tasarım, konstrüksüyon), Ortaca
 • Piyade Tekne 12m kamaralı tip (yeni inşa, tasarım ve denge hesapları), Dalyan
 • Katamaran Marine Disko (M&M Marine) 37m çelik saç gövdeli (kısımsal tasarım, konstrüksüyon, denetim), Bodrum
 • Dalış Teknesi (Motif)19m, karinadan gözlemli (meyil tecrübesi, stabilite), Bodrum
 • Gulet (Aegean 148 G) 45m çelik, üç direkli (projelendirme, kısmi inşaat), Ege Yat-Bodrum
 • Ayna Kıç 39m, 30m, 28m ahşap (tasarım, konstrüksüyon, hidrostatik), Bodrum
 • Tirhandil (Aksona) 22m ahşap (tüm projelendirme), Bodrum

Nanogemi tasarımları ve takip ettiği imalat projeleri aşağıda sunulan Belgelendirme/Klaslama kuruluşlarınca belgelendirildi, istek halinde belgelendirilmektedir.

ABS American Bureau of Shipping BV Bureau Veritas
CCS China Classification Society DNV Det Norske Veritas
GL Germanisher Lloyd IRS Indian Register of Shipping
KR Korean Register of Shipping LR Lloyds Register of Shipping
NKK Nippon Kaiji Kyokai PRS Polish Register of Shipping
RINA Registro italiano navale RS Russian Maritime Register of Shipping
USCG U.S. Coast Guard TL Türk Loydu
a